Intézetünk két fiatal munkatársa is részesült a Szádeczky-Kardoss Elemér díjban

A Szádeczky-Kardoss Elemér díj a Magyar Tudományos Akadémia X. Földtudományok Osztálya által gondozott elismerés. A kétévente adományozott díj fiatal kutatók által vezetett tudományos kutatások már publikált eredményeinek az elismerésére szolgál.

A Szádeczky-Kardoss Elemér díjban idén a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet két fiatal kutatója, Kalmár Dániel és Patkó Levente egyaránt részesültek.

Kalmár Dániel díjazott munkájában (https://doi.org/10.1029/2023GC010937) a litoszféra szerkezetét tanulmányozta. A kutatás részletesen vizsgálta a Kárpát-Pannon régió több száz szeizmológiai állomása által sok éven át gyűjtött adatokat. Az óriási adatmennyiséget felölelő munka eredményeként ma a korábbinál pontosabb képünk van a térségbeli litoszféra vastagságáról. A tanulmány az S vevőfüggvények segítségével alkotott képeket összevetette a rendelkezésre álló szeizmikus tomográfiai és a hőáram ismeretekkel, amely lehetővé tette, hogy a litoszféra reológiai viszonyaira is minden eddiginél pontosabban következtetni lehessen.

Patkó Levente az elismerést egy Kárpát-Pannon régióból származó geokémiai esettanulmánynak köszönheti (https://doi.org/10.1016/j.gsf.2019.09.012), amelyben részletesen vizsgálta a bazaltos olvadékok és köpeny falkőzetek kölcsönhatásait. A tanulmány részletezi, hogy a kölcsönhatás közben az olvadék és a falkőzet összetétele hogyan változik, amely kihatással van a felsőköpeny geofizikai tulajdonságaira is (pl.: elektromos vezetőképesség, szeizmikus tulajdonságok). A vizsgálatok eredményei messze túlmutatnak a regionális jelentőségen, hiszen bazaltos olvadékok számos tektonikai környezetben előfordulnak és migrálnak a kéreg alatti mélységben.