AI technológiák alkalmazása intézetünkben
A különböző AI (gépi tanulási, „mesterséges intelligencia”) technológiák alkalmazása megkerülhetetlen elemmé kezd válni a tudományos kutatásban de hétköznapi életünkben is. Az intézetünkben folyó tudományos kutatásokat kétfajta módon támogatják ezek a technológiák: egyrészt a generatív AI szolgáltatások (pl. ChatGPT, Google Gemini, Microsoft BingAI, SciSpace, GitHub CoPilot és a HUN-REN saját generatív AI szolgáltatása) segíthetik a tudományos életben előforduló feladatokat, mint például a tudományos eredmények és trendek felfedezését és összefoglalását, tudományos programkód generálását, jelentések írását; másrészt egy szakértő által ellátott feladat elvégzésére gépi tanulási modelleket lehet fejleszteni, melyek nagyban lecsökkentik a kiértékelő feladatok elvégzéséhez szükséges időt.
A HUN-REN központ a különböző kutatóintézetekben kijelölt AI nagykövetek alkalmazásával segíti az AI megoldások minél hatékonyabb kihasználását a kutatóhálózaton belül. Erre a feladatra olyan kutatóintézetekben alkalmazott kutatók kerültek kiválasztásra, akik érdeklődnek az informatika, programozás és AI technológiák iránt, de tapasztalattal rendelkeznek a kutatásban is, így képesek áthidalni a kutatók és AI technológiák között esetlegesen fennálló rést.
Kicsivel több mint fél évvel ezelőtt, 2024. szeptember közepén, kezdte el tevékenységét Bozsó István, intézetünk munkatársa, mint AI nagykövet. Bozsó István korábban egy HUN-REN által támogatott intézeti projekt koordinátoraként ismerkedett meg az AI technológiákkal. Az első félévben Bozsó István felmérte milyen területeken lehet az intézeten belül különböző AI technológiákat alkalmazni és számos intézeti műhelybeszélgetés során bemutatta a kollégáknak a terület legfontosabb fejleményeit és a HUN-REN központ által nyújtott AI eszközöket. Októberben egy intézeti előadás sorozatban több intézeti kolléga mutatta be, hogyan alkalmazták sikeresen gépi tanulási technológiákat kutatásuk során. Bozsó István munkáját Dr. Horváth András is segíti, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológia és Bionika Karának kutatója és intézetünk munkatársa is.
A következő néhány hétben egy hírsorozatban kívánjuk bemutatni röviden az intézetünkben már sikeresen alkalmazott gépi tanulási technikákat és a folyamatban lévő kutatásokat.