Gravity field of the Earth

A Föld mélyében, felszínén és légkörében zajló dinamikai folyamatok, az interplanetáris tömegvonzási hatások és a Föld forgásvektorának időbeli változása következtében a Föld-rendszer tömegeloszlása folyamatosan változik. A változásnak vannak szekuláris és periodikus összetevői, amelyek meghatározzák egy adott térbeli pontban a földi nehézségi gyorsulás és az erőtérrel összefüggő terhelési hatások (óceáni, atmoszférikus) pillanatnyi értékét, deformálják a Föld elméleti alakját (a geoidot), bolygónk belső szerkezetét és felszínét. Mindez visszahat a tömegeloszlásra, ami miatt, köszönhetően a Föld tömegeit alkotó anyagok rugalmas tulajdonságainak, a Föld-rendszer a folyamatos egyensúly-keresés állapotában van. Igyekszik olyan deformációkkal „válaszolni” az erőhatásokra, amelyek felemésztik ezen erőket. Ugyanakkor a deformációk is újabb erőhatásokat generálnak. Szerencsére a változások mértéke és gyorsasága általában messze az „észrevehetőség” határa alatt marad. Érzékeny műszerekkel azonban kimutathatók és ezáltal a Föld, mint objektum fizikai tulajdonságai tanulmányozhatók.

A legpontosabb mérések az erre a célra létesített obszervatóriumokban végezhetők olyan eszközökkel, amelyek az erőtér változásait (abszolút és relatív graviméterek), a kőzetek dilatációját (extenzométerek) és dőlését (dőlésmérők) regisztrálják, nano-nagyságrendben (10-9 m/s2, 10-9 m, 10-9 rad). Az obszervatóriumi mérések egy adott helyre vonatkozóan sok lokális hatást is rögzítenek. Ezért célszerű hálózatokat kialakítani, ha regionális vagy globális jelenségeket kívánunk tanulmányozni. Ebből a célból hozták létre az IUGG keretein belül az International Geodynamics and Earth Tide Service (IGETS) hálózatot, amely összefogja és koordinálja a nemzetközi kutatásokat. A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet is részt vesz ebben a munkában. Több, mint 20 éve működteti a Pannon medence extenzométeres hálózatát, korszerűsítette LCR G949 graviméterét, alkalmassá téve azt folyamatos mérésekre és MTA támogatással projektet indított nagy érzékenységű dőlésmérők alkalmazására széles spektrumú geodinamikai jelenségek (a tektonikus változásoktól a szeizmikus eseményekig) megfigyelésére. 2018 októberétől NKFIH-OTKA támogatással, 3 ország (Ausztria, Finnország és Magyarország) kutatóinak összefogásával elindult egy magyar alapkutatási projekt, melynek keretében a Finnországban megépített interferometrikus hidrosztatikus dőlésmérő érzékenységét a nanoradián alatti tartományra kívánják kiterjeszteni annak érdekében, hogy akár 1 mm/1000 km nagyságú dőlésváltozásokat is nagy biztonsággal lehessen regisztrálni az eszközzel. A továbbfejlesztett műszer egy-egy példányát párhuzamosan fogják működtetni abban a két obszervatóriumban (Conrad Obszervatórium, Ausztria és a Sopronbánfalvi Geodinamikai Obszervatórium, Magyarország) amely a Mura-Mürz tektonikus törésvonal-rendszer két oldalán létesült, segítve ezzel az aktív törésvonal folyamatos szeizmo-tektonikai megfigyelését. Globális jellegű változások (pl. a föld alakjának változása) monitorozására egy a mediterrán térségtől a Lappföldig terjedő, interferometrikus dőlésmérőkből kialakított hálózat lenne alkalmas, mely földi mérésekkel támogathatná pl. a GRACE FO műholdas misszió méréseinek geofizikai interpretációját.

A mérések alapján pontosíthatók azok a globális modellek, amelyekből szintetizálhatók bizonyos erőtér paraméterek és deformációk. A nagy számítási igényű modellezések optimalizálást igényelnek és ezen a téren is folynak kutatások a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetben.

Interferometrikus hidrosztatikus dőlésmérő fejlesztése és alkalmazása széles skálájú geodinamikai jelenségek nanoradiánnál jobb felbontású monitorozására

Interferometrikus hidrosztatikus dőlésmérő fejlesztése és alkalmazása széles skálájú geodinamikai jelenségek nanoradiánnál jobb felbontású monitorozására